This site uses cookies to provide a better experience. Continuing navigation accept the use of cookies by us OK

Incontri

 

Incontri

 

Visits to Malaysia

  • 10-12 December 2013: Mission led by Deputy Minister of Economic Development, Hon. Carlo Calenda
  • 27 April 2012: The Minister of Foreign Affairs, Amb. Giulio Terzi meets the Deputy Minister of Foregn Affairs Jaem during the EU-ASEAN meeting in Brunei
  • 13 April 2012: Under Secretary of Defence, Hon. Filippo Milone
  • 17 June 2009: Under Secretary of Foreign Affairs, Hon. Stefania Craxi
  • 16-17 June 2009: Business mission led by Deputy Minister for Economic Development in charge of Foreign Trade, Hon. Adolfo Urso
  • 2-5 June 2008: EU Special Envoy to Myanmar, Hon. Piero Fassino
  • 3-8 December 2007: Under Secretary of Defence, Hon. Giuseppe Lorenzo Forcieri
  • April 2006: Deputy Secretary General of the Ministry of Defence, General S.A. Carmine Pollice (DSA 2006) 
  • 5-12 December 2005: Under Secretary of Defence, Hon. Filippo Berselli (LIMA 2005)
  • 5-10 September 2005: Deputy Secretary General of the Ministry of Defence,  General S.A. Carmine Pollice (Malaysia-Italy joint committee)
  • 18-24 July 2005: Parliamentary Delegation Sezione di Amicizia Italia-Malaysia
  • 10-15 April 2004: Under Secretary of Defence, Hon. Salvatore Cicu (DSA 2004)
  • 14-16 January 2004: Under Secretary of Foreign Affairs, Hon. Margherita Boniver
  • 28 September – 1 October 2003: Under Secretary of Defence, Hon. Filippo Berselli (LIMA 2003)
  • 7-8 January 2003: President of the Senate, Hon. Pierferdinando Casini
  • 13-15 October 2002: Secretary General of the Ministry of Defence, Rear Admiral Giampaolo Di Paola (Malaysian-Italian VII mixed Committee)
  • 2-5 October 2002: Under Secretary for Productive Activities, Hon. Stefano Stefani
  • 28 September – 3 October 2002: Chief of Navy, Admiral Marcello De Donno
  • June 2002: Deputy Minister of State for Interior, Hon. Salvatore D’Ali’
  • 8-11 April 2002: Under Secretary of Defence, Hon. Filippo Berselli (SDA 2002)
  • September 2000: Secretary General of Defence and National Director of Armaments, Gen. Alberto Zignani (5th Joint Committee Italy-Malaysia)  
  • April 2000, Secretary General of Defence, Hon. Giovanni Rivera and the Deputy Secretary General of Defence and Deputy Director of the National Director of Armaments, Gen. Ugo de Carolis (DSA 2000)
  • February 2000: Secretary General of Defence and National Director of Armaments, Gen. Alberto Zignani (Stop at Pork Klang of the ship S. Giusto on its way back after a peace mission in East Timor)
  • 29 November – 3 December 1999: Under Secretary of Defence, Hon. Gianni Rivera (LIMA 99)
  • 2-4 October 1999: Under Secretary of Public Works, Hon. Mauro Fabris (World Road Congress)
  • 29 March – 1 April 1999: Parliamentary Delegation organised by the Italian Institute for Asia
  • May 1998: Secretary General of Defence and National Director of Armaments, Gen. Alberto Zignani (3rd Joint  Committee Italy-Malaysia)
  • December 1997: Secretary General of Defence and National Director of Armaments, Gen. Alberto Zignani (LIMA '97)
  • 18-19 May 1997: Minister of Transport, Hon. Claudio Burlando
  • 20-22 February 1997: Minister of Defence, Hon. Beniamino Andreatta
  • 9 December 1996: Minister of Foreign Trade, Hon. Augusto Fantozzi
  • 20-22 November 1996: Under Secretary of Foreign Affairs, Sen. Patrizia Toia
  • December 1995: Secretary General of Defence and National Director of Armaments, Gen. C.A. Franco Angioni (LIMA '95)
  • 3-4 July 1995: Visit to Malaysia by Under Secretary of Defence, Hon. Silvestri
  • 23-24 May 1995: Minister of Transport, Hon. Caravale
  • December 1994: Secretary General of Defence and National Director of Armaments, Gen. C.A. Franco Angioni (1st Joint Committee Italy-Malaysia) 
  • October 1994: Chief of Navy, Amm. Angelo Mariani 
  • September 1993: Minister of Defence, Hon. Fabbri
  • 18–20 November 1990: Minister of Public Works, Hon. Prandini
  • 16-17 February 1990: Foreign Minister, Hon. De Michelis  for the CEE/ASEAN Meeting, Kuching  

Visits to Italy

  • 3 October 2015: Prime Minister Mohammad Najib Tun Abdul Razak, Minster of Commerce and International Industry Mustapa Mohamed and Minister of Tourism and Culture Mohamed Nazri bin Abdul Aziz for the EXPO National Day of Malaysia in Milan 2015.
  • 16-17 October 2014: The Prime Minister Mohammad Najib Tun Abdul Razak meets the Prime Minister Matteo Renzi in occasion of the ASEAN meeting in Milan
  • 25-28 September 2011: Minister for International Trade and Commerce, Mustapa Mohamed
  • 15-16 December 2010: Minister of Foreign Affairs, Anifah Aman
  • 8-10 December 2008: Minister of Transport, Ong Tee Keat
  • 3 June 2008: Minister of Agriculture and Agro-based Industry, Dato' Mustapa Mohamed
  • 17-21 November 2007: Minister of Agriculture and Agro-based Industry, Tan Sri Muhyiddin Yassin
  • 23-26 June 2007: official visit of the Prime Minister, YA Bhd Datuk Seri Abdullah Ahmad Badawi
  • 7-16 May 2007: President of the House of Representatives, Hon. Datuk LIm Si Cheng 
  • 18-20 July 2006: Minister of Works, Datuk Seri Dr. S. Samy Vellu
  • 23 February 2006: Minister of International Trade and Industry, Datuk Seri Rafidah Aziz
  • 12 April 2005: Secretary General of the Ministry of Agriculture and Agro-based industry, Sri Abu Muja Bin Mohammad Nor
  • 12-15 February 2005: Minister of Tourism, Datuk Dr. Leo Michael Toyad (Borsa Internazionale del Turismo, Milano) 
  • 4-9 Jul 2004: Deputy Prime Minister and Minister of Defence, Datuk Seri Najib Tun Razak
  • 9-14 June 2003: State Visit of His Majesty Tuanku Syed Sirajuddin ibni Almarhum Tuanku Syed Putra Jamalullail
  • 11-17 Nov 2001: Secretary General of Defence, Tan Sri Dato’ Hashim Meon and Chief of Navy Gen. Dato’ Haji Sulaiman Mahmud (Malaysian-Italian VI mixed Committee)
  • 15-19 July 2001: Official Visit of the Chief of Defence Forces, Gen. Tan Sri Dato' Seri Mohd Zahidi
  • October 1999: Secretary General of Defene, Dato' Hashim Bin Meon (4th Joint Committee Italy-Malaysia)
  • July 1999: Minister of Defence, Hon. Abang Abu Bakar
  • September 1997: Minister of International Trade and Industry, Hon. Rafidah Aziz
  • December 1996: Minister of Rural Development, Hon. Annuar Musa
  • December 1995: Secretary General of Defence, Ato' Kamaruzzaman Shariff (2nd Joint Committee Italy-Malaysia)
  • 1-3 October 1995: Minister of Defence, Hon.  Syed Hamid Albar
  • May 1995: Minister of Transport, Hon. Ling Liong Sik
  • September 1994: Minister of International Trade and Industry, Hon. Rafidah Aziz
  • May 1994: Minister of Defence, Hon. Najib Tun Razak
  • 1991: Minister of Defence, Hon. Najib Tun Razak  

16